Yeni yılda yenilenin

Yazar: Ersin Yazıcı

Hepimiz yeni yıla yeni umut ve beklentiler ile giriyor, her şeyin bir önceki yıldan çok daha iyi geçmesini temenni ediyoruz. Peki, bunun için ne kadar çaba sarf ediyoruz? Yeni yılda iyi hissetmek ve mutlu olmak istiyorsak basit birkaç şeyi hayat tarzımıza dahil etmeliyiz.

1.Düzenli egzersiz ve spor yapın

Mutluluk hormonu olarak bilinen nörotransmitterler’den biri endorfindir. Endorfinler beynimizdeki kimyasal mesaj taşıyıcılarıdır. Ruhsal durumumuz ve duygularımızdan sorumludurlar. Stres, korku ve acı gibi uyarılara cevap vermektedirler.

Egzersiz ve sporun endorfin salgısını artırdığı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Özellikle yürümek, koşmak, yüzmek gibi egzersizler endorfin düzeyini yükseltmektedir. Maraton koşucularının yarışın sonlarına doğru hissettikleri öfori hali bunun bir ispatıdır.

Egzersiz sonrasında da endorfin salgılanmaktadır. Bu duruma en iyi örnek; sporcular arasında bilinen runner’s high terimidir.

Runner’s high, belirli bir yoğunlukta yapılan egzersiz sonrası hissedilen aşırı mutluluk halidir. Egzersiz boyunca, vücudun aerobik düzeyden anaerobik düzeye geçmesi runner’s high teriminin en iyi açıklamasıdır.

Bazı besinler de endorfin sağlayıcıdır. Yediklerimizin parçalanmasıyla da vücudumuz endorfin salgılamaya başlar. Endorfin düzeyinizi yüksek tutmak istiyorsanız, besinlerinizde B ve C vitaminleri ile demir ve çinkonun bol olmasına dikkat etmelisiniz. 

2.Hobilerinizi geliştirin

Hobiler, zihnimizin dinç kalması için önemli roller üslenmektedirler. Bir şeyler ürettiğimiz hobilerde yaratıcı düşünme yeteneğimiz ortaya çıkmakta, hiç bilmediğimiz bazı yeteneklerimizi keşfetmekteyiz. Hangi hobileri edinirsek edinelim, rahatlatıcı ve eğlendirici katkılarının yanında, bir de beyin egzersizi yapmış olduğumuzu unutmayalım.

“Hobilerin zekamızın gelişimine katkısı bulunur. Beynimizin bir kas olduğunu düşünürsek, o kası geliştirmek için düzenli olarak farklı entelektüel etkinliklerden oluşan ağırlıklar kaldırmamız gerekir. Yapılan bilimsel araştırmalar, beynimizi uyaran etkinlikler yapmamızın IQ seviyemizi arttırdığı sonucunu göstermektedir.”

Edindiğiniz hobiler sonucu sarf ettiğiniz efor, size fiziksel anlamda fayda sağlarken, aynı zamanda uzun süreli belleğinizi ve kavramsal (nesne tanıma) hafızanızı da geliştirmeye de destek olacaktır.

3.Planlı ve Düzenli Olun

Planlı bir yaşam biçimi, işlerimizi daha doğru ve düzenli bir şekilde yapmamızı sağlayacaktır. Planlı olmak; her hafta ve günümüzü belirli bir düzen içinde belirli bir kurallarla geçirmek ve yaşamaktır.

Planlı ve düzenli olmak, işlerimizde verimlilik sağlayacağı gibi, zamandan tasarruf ederek kendimize daha fazla zaman ayırmamızı da sağlayacaktır. Bu zamanları da kişisel gelişimlerimiz ve mutluluğumuz için tüketebiliriz.

Öncelik ve zaman planınızı iyi yapmalısınız. Odaklanma ve zamanı doğru kullanma konularında sorun yaşıyorsanız, dış destek alabilirsiniz. Bu konuda birçok kişisel gelişim kitapları bulunmaktadır. Örneğin, Nil Gün’ün ‘’1440 Dakika’’ adlı kitabı; zamana bakış açınıza, öncelik ve seçimlerinizi daha doğru yapmanıza katkı sağlayacak bir kitaptır.

4.Düşünce yapınızı geliştirin

Davranışlarımızı tamamen kontrol altına alabildiğimizde daha mutlu ve başarılı bir birey oluruz. Davranışlarımız bir sonuçtur. Bu sonuca ulaşmadan önce bazı aşamalardan geçmekteyiz. Sırası ile düşünce, duygu ve davranışlarımız bir bütün halindedir ve her biri diğerini tetiklemektedir. Olumsuz bir duygu durumu içerisinde olduğumuzu hissettiğimizde, aklımızdan geçen olumsuz düşünceler moralimizin daha da bozulmasına sebep olacaktır. Hayal kırıklığı, üzüntü, endişe, yalnızlık hissi, utanç, korku, öfke ve depresyon halleri başlıca olumsuz duygularımızdır. Bu olumsuz duygular ne denli yoğun ise o denli olumsuz davranışlar sergilememize sebep olacaktır. Bu durum çoğu zaman durumu düzeltmeye yarayacak yapıcı davranışlar yerine, canımızı sıkacak ve durumu bizim için daha da zorlaştıracak davranışlar içine girmemize sebep olacaktır. Olumsuz davranışlarımız maalesef olumsuz olayların başımıza gelmesine de neden olabilmektedir.

“Mevcut bir durum hakkında alternatif düşünceler geliştirmek ve düşünce yapınızı geliştirmek, aynı durumu daha gerçekçi değerlendirmeye ve yapıcı davranışlar üretmenize yardımcı olacaktır. Aslında bu, var olan durumun daha somut ve objektif bir değerlendirmesini yapmaktır.”

wpntr

    Bir Cevap Yazın